koktenbanner.jpg

REDISCOVER YOUR

ESSENCE

KÖKTEN: Özünü (yeniden) keşfet!

 

Kök…

Sözcük anlamı “Bitkileri toprağa bağlayan, topraktaki besi maddelerini emmesine yarayan (klorofilsiz) bölüm.”  Ama aynı zamanda dip, temel, esas, kaynak, köken, bir kimseyi bir yere bağlayan manevi temel güçlerin bütünü.

kokten1.jpg
kokten2.jpg

Bitki için kök, bitkiyi toprağa bağlamak, topraktan su ve su içinde erimiş halde bulunan besinleri emerek gövdeye ileten organ; bir anlamda bitkinin beyni. Her bitkinin kök yapısı kendine has, kendi ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Kimisi toprağın altında yatay, kimisi dikey ilerliyor. Kimi yumru yumru, kimi odunsu, kimi saçaklı. Çoğu toprağın altında, ama bazıları da üstünde. Zaman içerisinde bitkinin yaşı, içinde bulunduğu ortam ve koşullara göre çeşitli değişimlere de uğrayabiliyor.

 

Tıpkı insanlar gibi…

kokten3.jpg

Her ne kadar doğadan kopmuş, koparılmış da olsa, insanlar da aynı bitkiler gibi köklere, kökenlere sahip. Yüzyılların birikimlerini daha doğumdan itibaren gen havuzunda taşıyor. Zamanın ve yaşam koşullarının getirdiği durumlara göre şekilleniyor, farklı yerlere ve varoluşlara doğru uzanıyor kökler. Hem fiziksel, hem ruhsal olarak sağlıklı beslendiğinde kökleri sağlığını gövdeye, zihne ve ruhuna taşıyor. Kaynaklar kirlendikçe, ortaya çıkan sonuçlar da kirleniyor.

kokten4.jpg

“Kökten” dünyanın varoluşundan bu yana doğanın bize sağladığı en temiz kaynakları yeniden yeşertmeyi amaçlıyor. Atalık tohumlar ile, doğanın bize gösterdiği yolda ilerleyerek yetişmiş bitkiler; güneşin ve toprağın mucizelerini lezzetle buluşturup bedenimizi ve ruhumuzu doyuruyor. Tarlamızda sevgiyle ve özenle büyüttüğümüz ekinler sofralarımıza baş tacı oluyor. Geleneksel yöntemleri koruyan yerel üreticileri destekleyerek büyüttüğümüz ürün ağımız “miktar” değil “kalite” odağından asla sapmadan raflarımızda yerlerini buluyor. Doğa dostu üreticiler ve mutfaklar ile gerçekleştirdiğimiz atölyeler, her bir tohumda saklı, nesilden nesile gelişerek gelen kadim bilgileri adım adım günümüze taşıyor.


Çeşmeköy’ün huzurlu, sakin, mutlu çatısı altında şekillenen “Kökten”, bizleri yeniden köklerimizle buluşturuyor. Beden, zihin ve ruh olarak bütün halde, her şeyiyle özünüzü yeniden “kökten” keşfetmeye hazır mısınız?

Screen Shot 2018-10-24 at 02.26.58.png
dukkan.jpg