kilerban.jpg

TASTE THE NATURE

Kökten Dükkan/Kökten Market

 

2016 yılında kapılarını ziyaretçilerimize açtığımız Çeşmeköy, bir süredir hummalı bir çalışma içerisindeydi. Ziyaretçilerimizden ve doğadan aldığımız güçle, restoranımızda kullandığımız malzemeleri kendimiz ürettik. Şimdi bu özelliğimizi bir üst seviyeye çıkartmanın heyecanı yaşıyoruz.

EN

Since we opened in 2016, we have been working for the same ideals. With the support that we get from our guests and the power that we get from nature, we are growing most of our ingredients, or else sourcing locally from selected farmers and producers. And now, we are proud to take this one step further, to establish our Kokten project.

kiler1.jpg
kiler3.jpg

Sezon boyu tüketeceğimiz ürünlerin fidelerinin temininden toprak hazırlığına, dikim düzeninden ilaçsız mücadele tekniklerine, her aşaması özenle planlandık. Doğayla dost bir üretim, dünyamız için daha “iyi” bir tarım mümkün! diyerek çıktığımız yolda şimdi ürettiğimiz ekinlerimiz ve meyvelerimiz ustalarımız tarafından sezon boyu tüketeceğimiz ürünlere dönüştürülüyor. Biz buna "Kiler" dedik.

With careful planning from soil preparation to choice and plantation of the plantlets, we are using traditional growing techniques, without any use of pesticides or herbicides. We believe that "Better" and sustainable farming is possible. The products we get from this project are used seasonally in our kitchen, or else are transformed into various products without the use of any additives or preservatives, by our own chefs, which are either used in our dishes or sold in our "Pantry".

kiler2.jpg

Elbette meyveyi, sebzeyi sezonunda tüketmek önemli, biz lezzetin keyfini biraz daha ötelemek istedik. Madem çileğin doğalını yetiştiriyoruz o zaman reçelini de kendimiz yaparız. Domatesi ekiyorsak, salçamızı da yaparız diyerek turşu, reçel yaparak başladık işe.

It is, of course, important to eat fruits and vegetables in their respective season, but we would like to prolong this pleasure. We grow such delicious strawberries, so why not make a jam? We have such tasty tomatoes, why not make our own tomato paste? Or pickles, vinegar, or even kombucha.

kiler4.jpg

Üretemediklerimiz de var elbette, onları da katkısız, ilaçsız, gübresiz, yerel tohumlarla ve atadan kalma yöntemlerle üretilen, yerel üreticiyi destekleyen bir anlayışla temin etmeye çalıştık.

We cannot produce everything, of course. For goods that we do not or cannot grow in our own farm, we buy from trusted local farmers and producers that pursue good agricultural practices, to grow their crops without additives, preservatives, chemical fertilizers; and follow the same sustainable philosophy. 

kiler5.jpg

Tüm sezon boyu Çeşmeköy'de yiyeceğiniz tüm yemeklerde kullanacağımız malzemeleri yetiştirmenin yanında, bu malzemelere artı değer katarak bir ürüne dönüştürüyor olmak heyecan verici elbette. Kilerde neler mi var?

 

* Renk renk, çeşit çeşit, faydası sayısız, fermente turşu kiler raflarımızda...

* Kendi ağaçlarımızdaki narları sıkıp kısık ateşte uzun süre kaynatarak elde ettiğimiz nefis nar ekşisi kilerimizde. Çeşmeköy’de yiyeceğiniz salatalarda ev yapımı nar ekşimizin farkını göreceğinize eminiz.

* Zeytinler toplandı, sıkımları yapıldı ve nefis bir zeytinyağı olarak kilerimizde yerlerini aldı.

* Yenilebilir sofralık zeytinyağının şifalı etkileriyle sabunlarımızı yapmaya başladık.

* Bu süreçte mutfağımız binlerce yıllık mazisiyle adeta bir “sağlık iksiri” olan kombu çayıyla tanıştı. Kombu çayı, SCOBY denilen, faydalı bakteri ve mantar karışımı ile yapılıyor. Çok çeşitli faydalarıyla her gün tüketilebilecek nefis bir doğal içecek. Kombucha seçeneklerimiz de kilerimizde sizleri bekliyor.

Çeşmeköy'e geldiğimizde kilerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

In addition to growing a lot of our ingredients ourselves, we are excited to turn these ingredients into various products that can be enjoyed throughout the year. So what can you find in our pantry?

* Many varieties of jams, and various types of fermented pickles

* Pomegranate molasses made by slowly boiling pomegranate juice made from pressing the fruit of our own trees, that we use also to dress the salads in our menu. We are sure that you will taste the difference of this delicious molasses when you eat our salads.

* We have collected our olives and made a delicious olive oil from them.

* We are preparing our own soaps from edible olive oil that comes from our trees.

* We have introduced the "magical elixir" kombucha into our kitchen. Kombucha is prepared by using SCOBY, that contains beneficial bacteria and fungi. It is a natural fermented beverage that can be enjoyed daily, and can be found in our store. 

 

Please do not forget to visit our Pantry when you visit Cesmekoy! 

Screen Shot 2018-10-24 at 02.27.20.png
Screen Shot 2018-10-24 at 02.26.58.png

Kahvaltı bilgileri için tıklayınız. 

Restoran bilgileri için tıklayınız. 

 

Click here for breakfast information 

Click here for restaurant information.