top of page
kilerban.jpg

TASTE THE NATURE

​KÖKTEN DÜKKAN

 

2016 yılında kapılarını ziyaretçilerimize açtığımız Çeşmeköy, bir süredir hummalı bir çalışma içerisindeydi. Ziyaretçilerimizden ve doğadan aldığımız güçle, restoranımızda kullandığımız malzemeleri kendimiz ürettik. Şimdi bu özelliğimizi bir üst seviyeye çıkartmanın heyecanı yaşıyoruz.

kiler1.jpg
kiler3.jpg

Sezon boyu tüketeceğimiz ürünlerin fidelerinin temininden toprak hazırlığına, dikim düzeninden ilaçsız mücadele tekniklerine, her aşaması özenle planlandık. Doğayla dost bir üretim, dünyamız için daha “iyi” bir tarım mümkün! diyerek çıktığımız yolda şimdi ürettiğimiz ekinlerimiz ve meyvelerimiz ustalarımız tarafından sezon boyu tüketeceğimiz ürünlere dönüştürülüyor. Biz buna "Kiler" dedik.

kiler2.jpg
kiler4.jpg

Elbette meyveyi, sebzeyi sezonunda tüketmek önemli, biz lezzetin keyfini biraz daha ötelemek istedik. Madem çileğin doğalını yetiştiriyoruz o zaman reçelini de kendimiz yaparız. Domatesi ekiyorsak, salçamızı da yaparız diyerek turşu, reçel yaparak başladık işe.

Üretemediklerimiz de var elbette, onları da katkısız, ilaçsız, gübresiz, yerel tohumlarla ve atadan kalma yöntemlerle üretilen, yerel üreticiyi destekleyen bir anlayışla temin etmeye çalıştık.

 

kiler5.jpg

Tüm sezon boyu Çeşmeköy'de yiyeceğiniz tüm yemeklerde kullanacağımız malzemeleri yetiştirmenin yanında, bu malzemelere artı değer katarak bir ürüne dönüştürüyor olmak heyecan verici elbette. Kilerde neler mi var?

 

* Renk renk, çeşit çeşit, faydası sayısız, fermente turşu kiler raflarımızda...

* Kendi ağaçlarımızdaki narları sıkıp kısık ateşte uzun süre kaynatarak elde ettiğimiz nefis nar ekşisi kilerimizde. Çeşmeköy’de yiyeceğiniz salatalarda ev yapımı nar ekşimizin farkını göreceğinize eminiz.

* Zeytinler toplandı, sıkımları yapıldı ve nefis bir zeytinyağı olarak kilerimizde yerlerini aldı.

* Yenilebilir sofralık zeytinyağının şifalı etkileriyle sabunlarımızı yapmaya başladık.

* Bu süreçte mutfağımız binlerce yıllık mazisiyle adeta bir “sağlık iksiri” olan kombu çayıyla tanıştı. Kombu çayı, SCOBY denilen, faydalı bakteri ve mantar karışımı ile yapılıyor. Çok çeşitli faydalarıyla her gün tüketilebilecek nefis bir doğal içecek. Kombucha seçeneklerimiz de kilerimizde sizleri bekliyor.

Çeşmeköy'e geldiğimizde kilerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Screen Shot 2018-10-24 at 02.27.20.png
Screen Shot 2018-10-24 at 02.26.58.png

Gerçekleşecek etkinlikler ve detayları için, web sitemizi ve diğer sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

bottom of page